Maintenance Regions & Officers

Huts Maintenance Regions and Officers

We have divided the High Country into 12 regions and we try to have a Hut Maintenance Officer for each area. Please attempt to contact the HMO in the first instance if you have an enquiry about a hut or wish to report anything.

These are volunteer roles and most of our HMOs also have full time jobs, so please be patient if awaiting a response.

If you see a vacant position and are interested in becoming an HMO please contact the Hut Maintenance Coordinator

No experience necessary, just a love of the huts.

region_map_a4

 

Current Hut Maintenance Officers

Area Name Email contact
Coordinator Wayne Peterken hmc@hutsvictoria.org.au
1 East Gippsland Shannon Peters hmo1@hutsvictoria.org.au
2 Dargo Sandi Flemming hmo2@hutsvictoria.org.au
3  Licola Peter Page hmo3@hutsvictoria.org.au
4  Baw Baw Alan Sellars hmo4@hutsvictoria.org.au
5  Marysville Shez Tedford hmo5@hutsvictoria.org.au
6 Buller Keith Leydon hmo6@hutsvictoria.org.au
7 Howqua Dale Hurst hmo7@hutsvictoria.org.au
8 Barry Mountains Derek Bardsley hmo8@hutsvictoria.org.au
9 Hotham Lachlan Gales hmo9@hutsvictoria.org.au
10 Bogong Bill Lowen hmo10@hutsvictoria.org.au
11 Dartmouth Gordon Pirie hmo11@hutsvictoria.org.au
12 Davies Plain Richard Hubbard hmo12@hutsvictoria.org.au

 

Huts by Region ( note this may not be a complete listing, for any errors or updates please email hmc@hutsvictoria.org.au )

Area 1 (East Gippsland)
Bentley Plain Shelter, Bub Penders, Buckwong, Commins, CRB and gauging station, Dartmoor, Gattamurgh Creek, Glen Arte timber workers (2), Glenmore road (5),
Long Plain, Middle Mountain, Moscow Villa, Murphys, O’Rourkes Paddock, Suggan Buggan school house, Turners, Wilsons, Woodhouse logging camp..

Area 2 (Dargo)
Black Snake Creek, Camms Top Place, Collins, Culhanes, Howittville, King Cassilis Mine, Lankey Plain, Marthavale, McDonalds, Mt Delusion Road forestry, Normanby, O’Dells Track, Railway Carriage, Seldom Seen, Strobridges (2), Swifts Creek CRB, Treasures Mt Ewans (3), Treasures Shepherds Plain, Turntable Creek forestry camp (6), Wallers.

Area 3(Licola)
Bones & Mildew, Chesters, East Caledonia River, Guys, Higgins, Horseyard Flat, Howitt, Kellys, Lee Creek, McMichaels, MGS camp, Millers, Moroka, New Place, Shanty Hollow, Vallejo Gantner, Wonnangatta Station.

Area 4 (Baw Baw)
Falls Creek, Fulton Creek shelter, Goonans, Jans, Johnson, Jorgensons Flat, Junction, Lazarinis Spur, Mongrel Points, NBW, Sambar Lodge, Scout, Store Points (3), Toombon village, Christians Mt Selma.

Area 5 (Marysville)
Frenchmans Spur, Keppels, Mt Terrible fire tower, Ryans Spur, Stones Outstation, Wilsons Creek.

Area 6 (Buller)
Bindaree, Blackbird, Bluff, Bluff Spur, Frys, Gardners, GGS, Howqua Gap, Keep Dry, King Saddle, Lovicks, Noonans, Pickerings, Pikes Flat, Ritchies

Area 7 (Howqua)
Craigs, Mt No3 Refuge, Pannican Creek, Howfield refuge, Razorbacks (2), Silverwater, Stockyard Creek, Tomahawk, Upper Jamieson.

Area 8 (Barry Mountains)
Cobbler Lake, Evans Creek , Guys, King River, Riley Creek, Top Crossing.

Area 9 (Hotham)
Blowhard, Boggy Creek CRB, Charles Derrick, Diamantina, Dibbins, Dinner Plain CRB, Federation, Horsehair, JB Plain, Joyce Brockoff, McNamaras (Dinner Plain), MUMC, (Silver Brumby – Replica Filmset), Spargos, Wire Plain, Murray Valley Ski Lodge..

Area 10 (Bogong)
Bivouac, Blairs, Bogong Jacks, Cairn Creek, Cleve Cole, Cope, Cope Saddle, Edmondsons, Faithfulls, Fitzgeralds, Hollow, Johnstons, Kellys, Langfords Gap, Maddisons (2), McNamaras (Buckety Plain), Michell Refuge, PMG, Pretty Valley, Red Robin Mine stone house, Ropers, Ryders (4), Tawonga (4), Wallaces, Westons, Youngs.

Area 11 (Dartmouth)
Dunstans CRB, Kennedys, Lazy H, Quart Pot Flat, Wombat PO, Underground Hut Yackandandah.

Area 12 (Davies Plain)
Brophys, Davies Plain, Dogmans, Flying Swagman, Lavertys, Lind Lodge, Mt Pinnibar, Unnamed, Walkers, Wheelers Creek